Zaujímavosti

Kolový mlyn v Dunajskom Klátove


Kolový mlyn Dunajský KlátovTento mlyn má niekoľko špecifických vlastností. Prvá je, že sa nenachádza priamo na toku Malého Dunaja, ale na jeho ramene. Klátovskom. Na rozdiel od ostatných, len koleso a hnacia časť sú umiestnené v drevenej prístavbe, vlastná mlynica je murovaná. Mlyn v roku 1920 postavil Ján Csefalvay a v prevádzke bol do roku 1942. Počas II. svetovej vojny bol silne poškodený a po vojne sa používal už len do roku 1950, kedy sa stal jeho posledným majiteľom Michal Csefalvay. 
Čítať celý článok...
 

Vodný kolový mlyn v Jelke

 

Kolový mlyn v JelkeVodný kolový mlyn, alebo Némethov mlyn v Jelke patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. Ide o valcový trojpodlažný drevený mlyn s nadstavcom pre výťahy, žľabom na spúšťanie vrec do vozov a prachovou komôrkou. Po úplnej deštrukcii mlyn v roku 1993 obec zrekonštruovala a v areáli zriadila múzeum.

Čítať celý článok...
 

Kolový mlyn a píla v Jahodnej

Tento mlyn často nazývajú aj mlyn Maticza podľa jeho pôvodného majiteľa. Používal sa najskôr ako lodný mlyn, avšak v roku 1893 ho prestavali na pobrežný kolový mlyn, ktorý slúžil na výrobu elektrickej energie, neskôr aj ako píla. Vďaka nádhernému prostrediu, sa stalo okolie vyhlľadávaným miestom turistov, a vodákov. Neskôr v roku 1982 tento mlyn dalo zrenovovať Vlastivedné múzeum v Galante, ktoré ho používalo ako vysutú expozíciu a zároveň mlyn sprístupnilo návštevníkom.

 
Kolový mlyn a píla v Jahodnej
Čítať celý článok...